2. Geleneksel Ankara'nın Başkent Oluşu ve Yeni Dönem Sporcu Tanışma Yürüyüşü

Düzenleyen Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü
Etkinlik Türü Sportif Etkinlik
Etkinlik Yeri Esenboğa Yerleşkesi A Blok Zemin Kat AZ41 Nolu Sınıf
Etkinlik Başlangıç Tarihi 13.10.2019 10:30
Etkinlik Bitiş Tarihi 13.10.2019 14:30
Etkinlik Açıklaması AYBÜ DSK ETKİNLİK DUYURUSU: 13 EKİM ANKARANIN BAŞKENT OLUŞU DOLAYISIYLA II. GELENEKSEL BAŞKENT YÜRÜYÜŞÜPARKUR : Kızılca Köyü Gölet’i Doğa Yürüyüşü

(Çubuk/Esenboğa)PARKUR UZUNLUĞU: 6 km (Grubun genel durumu, hava ve arazi şartlarına göre bu mesafe kısaltılıp uzatılabilir. Parkurda değişiklik yapılabilir.ZORLUK DERECESİ : Kolay, Öğretim üyesi, öğrenci ve herkese açık.TEÇHİZAT : Ayak bileğini saran bir bot, Sırt çantası, Eğer istenirse (Baton, Tozluk, güneş gözlüğü, güneş kremi, mevsim koşullarına uygun giysiler, yağmurluk, panço, Güneşten korunmak için başınızı kapatacak kenarlıklı şapka veya bandana).

Su (en az 1 lt su alınması gerekiyor, isteyenler termosta çay, kahve getirebilir.).

Enerji veren kuru üzüm, hurma, fındık, badem, bar vb. atıştırmalıklar.İLETİŞİM : Mert Kahramantürk: 0539 604 7876PROĞRAM:

1. 10:30.Başlangıç A blok Kampüs önü.

2. Kızılca köyü tepesi

3. 12:30. Kızılca Gölet’inde Mola

4. Gölet Etrafında gönüllü çevre temizliği

5. Dönüşte Köy Muhtarlığı Ziyareti.

6. 14:30 Kampüse DönüşDOĞA YÜRÜYÜŞLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1 - Doğa yürüyüşleri hayati riskler (kaza, kaybolma, hipodermi vb. ) içeren spor dalları arasında yer aldığından; katılımcılarımızdan sağlık sorunu olmayan, düzenli günlük yürüyüşler yapan, mevsimine uygun botu, kıyafeti ve malzemesi olanların riskleri de bilerek katılması önemlidir. Katılımcıların, sağlık durumları ile ilgili olarak doktora danışmaları ve kişisel ilaçlarını yanlarında bulundurmaları, yürüyüş öncesinde sağlık problemleri ve yürüyüş deneyimleri ile ilgili rehber ve arkadaşlarımıza bilgi vermeleri keyifli bir yürüyüş için önemlidir.

2 - Doğada katmanlar halinde giyinilmelidir. İç ve ara katmanlarda hafif, soluyabilen ve çabuk kuruyabilen malzemeden üretilmiş kıyafetler, dış katmanlarda ise su/rüzgar geçirmez özellikli malzemeler, ayakkabı olarak; bileği ve ayağı kavrayan, sağlam ve dişli tabanlı, su geçirmez ve nefes alabilir botlar tercih edilmelidir.

3 - Yürüyüş sırası; “Rehber - en yavaş veya acemi kişi - grubun geri kalanı - en deneyimli kişi veya artçı ” sıralaması şeklindedir. Bu sıra bozulmamalı, rehber geçilmemeli ve artçının arkasında kalınmamalıdır. Mümkün olduğu kadar tek sıra halinde yürünmelidir. Eğer tuvalet vb. çeşitli sebeplerle sıradan ayrılınacak ise mutlaka rehber veya artçıya haber verilmelidir. Su içmek, ufak bir şeyler atıştırmak ve kıyafet değiştirmek için molalar genelde 5 dakikalık sürelerde verilir. Öğlen yemeği molası ise ortalama 1 saat sürelidir.

4- Mevsime ve parkura göre değişmekle birlikte en az 1,5-2 litre su getirmelidir. Atıştırmalık olarak fındık, fıstık, badem, kuru üzüm-incir-kayısı vb. kolay taşınabilir ve enerji veren kuru yemişlerden, öğlen yemeği için ise çeşitli sandviçler ve meyvelerden faydalanılabilir. Bunlara ek olarak kışın kendinize yetecek büyüklükte bir termos ile sıcak su ve/veya çay-kahve getirmek keyfinizi artırabilir.

5- Doğadan sadece fotoğraf alın ve sadece ayak izi ile stresinizi bırakın. Doğaya hiçbir şekilde çöp bırakılmamalıdır. Tuvalet ihtiyaçları olabildiğince doğal su kaynaklarından uzak alanlarda giderilmelidir.

6- Yanınızda bulunması önerilen diğer malzemeler: Düdük, çakı, ateş başlatıcı malzeme (çakmak, kibrit vs.), yara bandı, düdük, kafa lambası, güneş kremi, kişisel ilaç ve ilkyardım malzemeleri, büyük boy bir çöp torbası (genellikle gidilen yerlerde çevre temizliği için), kağıt peçete ve ıslak mendil.

7- Dikkat edilmesi gereken diğer kurallar: Doğada dikkat ve düşünceler yürüyüşe ve bulunulan ortama odaklanmalıdır. Adımlar özenli, dikkatli ve kararlı, temponuz ve nefesiniz ise dengeli olmalıdır. Eller cepte veya el ele tutuşarak yürünmemeli, gereksiz yere bağırılmamalı ve yüksek sesle konuşulmamalıdır. Oraların gerçek sahibi vahşi hayvanları rahatsız etmemek ve misafir olduğumuzu unutmamamız gerekir. Rehberin ve diğer görevlilerin uyarılarına kesinlikle uyulmalıdır. Gruptan kopup kaybolma durumlarında; kaybolduğunuzu anladığınız son noktaya gidilmeli ve o noktada beklenilmelidir. Aramalara kaybolan kişinin en son görüldüğü noktadan başlanacaktır.

8- Programlarımızda, katılımcı arkadaşlarımızın hizmet beklentisi ve konfor arayışında olmamaları, grup uyumuna azami özen göstermeleri zorunludur. Programlarımız profesyonel tur kapsamında değildir, grubumuz bir gönüllük ve arkadaşlık grubudur